Haber

Biden ve Netanyahu Gazze ve Batı Şeria’daki Son Gelişmeleri Görüştü

YENİ ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın rehineleri de dahil olmak üzere “Gazze ve Batı Şeria’daki son gelişmeleri” konuştuğu bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ile Netanyahu’nun “aralarında çok sayıda çocuk ve bazı Amerikan vatandaşlarının da bulunduğu Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik çabaların devam ettiği” konusunda telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Açıklamada, “İki lider, geçen hafta insani yardımdaki artışı memnuniyetle karşıladı ve Gazze’ye giden kamyonların kontrol edilmesi ve hazırlık kapasitesinin artırılması da dahil olmak üzere gelecek hafta teslimatların önemli ölçüde artırılması ihtiyacı konusunda görüş alışverişinde bulundu.” ifadesine yer verildi. ifadelere yer verildi.

Görüşmede Biden’ın “İsrail’e ve İsrail vatandaşlarının Hamas ve diğer tüm tehditlerden korunmasına kararlı desteğini” yinelediği, ayrıca askeri operasyonlar sırasında “Filistinli sivilleri koruma ve sivillere verilen zararı azaltma yükümlülüğüne” vurgu yaptığı kaydedildi. .

ABD Başkanı’nın Batı Şeria’daki durumu ve “aşırılıkçı yerleşimcilerin şiddet eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiğini” de görüştüğü paylaşıldı.

Açıklamada şöyle devam edildi: “İki lider, sivillere devam eden çatışma bölgelerinden güvenli bir şekilde ayrılma fırsatı sağlamak, yardımın ihtiyaç sahibi sivillere ulaşmasını sağlamak ve potansiyel rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için taktiksel bir duraklama olasılığını tartıştı.” kelimeler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu