Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Arnavutluk’ta tutuklanan Yunan azınlık belediye başkanı adayının tutuklanmasının AB üyelik hedefine zarar vereceğini savundu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, Arnavutluk’ta 14 Mayıs’ta yapılan yerel seçimler öncesi gözaltına alınan ve 22 Mayıs’ta tutuklanan Yunan azınlığın belediye başkan adayı Alfred Beleri’nin tutukluluk halinin devam etmesinin bir iç karartma olduğunu belirtti. ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine zarar verir. edeceğini savundu.

Gerapetritis, Alfred Beleri’nin Arnavutluk’ta gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Yunan Kamu Televizyonu’na (ERT) açıklama yaptı.

Bu bağlamda Arnavutluk’ta “hukukun üstünlüğü bu kadar göz ardı edilirse” Arnavutluk’un AB üyelik sürecinin ilerlemeyeceğini belirten Gerapetrititis, bunu AB yetkilileriyle yaptığı temaslarda açıkça dile getirdiğini ve gerginliğin ülkeye faydası olmadığını söyledi. ve AB hedefleri.

Gerapetritis, Beleri’nin mahkeme öncesi tutuklanmasını alışılmadık olarak nitelendirerek, Arnavutluk’un böyle yaparak “kendi ayağına sıktığını” savundu.

Beleri, “seçimlerde aktif yolsuzluk” suçlamasıyla 12 Mayıs’ta gözaltına alınmıştı.

Arnavutluk Polis Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmada, Beleri’nin oy satın alma faaliyetlerinde bulunduğundan şüphelenildiği kaydedildi. seçimde yarışıyor”

14 Mayıs’ta yapılan yerel seçimlerde Beleri, Himara Belediye Başkanı seçildi.

Arnavut yargısı, 22 Mayıs’ta Beleri’nin soruşturma süresince tutuklu kalmasına karar vermişti.

Ülkedeki Rum azınlığa mensup Beleri’nin tutuklanması Arnavutluk ve Yunanistan’daki siyasi partiler ve yetkililerin tepkisine neden oldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Beleri’nin Himara Belediye Başkanlığı görevini üstlenmek üzere serbest bırakılması talebinin reddedilmesine tepki gösterdi.

haberhizan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu