Ekonomi

Küresel pazarlarda teknoloji baskısı

Alibaba’nın bulut birimindeki halka arz planlarını geri çekmesiyle Asya borsaları bu sabah düşüşte. Hong Kong Hang Seng yüzde 2 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi günlük bazda düşüş gösterse de haftalık bazda yaklaşık yüzde 3 civarında artışa doğru ilerliyor. Dünü yatay kapatan Wall Street endeksleri vadeli işlemlerde hafif olumlu seyrediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün 10 baz puan düştükten sonra bu sabah yüzde 4,44 seviyesinde yatay seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki teknolojik üstünlük yönündeki artan baskı, kurumsal stratejide bugüne kadarki en dramatik dönüşümlerden birini tetikledi. Perşembe günü Alibaba Group Holding Ltd., 11 milyar dolarlık bulut işini devre dışı bırakıp halka açma planlarından geri adım attı.

Haberin ardından Alibaba hisseleri New York ticaretinde yüzde 9,1 oranında düşerken, şirketin piyasa değerinde de 20 milyar dolardan fazla düşüş yaşandı.

Öte yandan Applied Materials, Reuters’in çip üreticisinin Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarını ihlal ettiği iddiasıyla ABD’de ceza soruşturmasıyla karşı karşıya olduğunu bildirmesinin ardından piyasanın kapanmasının ardından düştü. Habere göre şirket, Çin’in en büyük çip üreticisi olan Semiconductor Manufacturing International Corp.’a ait. Yaptığı anlaşmalar nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuluyor.

Ayrı olarak, Apple’ın iPhone’undaki Qualcomm çipini değiştirme planı daha da geriye çekildi ve bu çipin piyasaya sürülmesi en azından 2025’in sonuna veya 2026’nın başına ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu