Teknoloji

Google’ın Yapay Zeka Arama Motoru Geliştirdiği Ortaya Çıktı

ChatGPT’nin ortaya çıkışı başta Google ve Microsoft olmak üzere birçok teknoloji devi şirketin dikkatini çekti. Hatta LaMDA adlı yapay zeka modelini geliştiren Google, kırmızı alarm vermekve ChatGPT alternatifleriüzerinde çalışmaya başladığı iddia edildi.

Bugün CNBC tarafından öne sürülen bir tez, Google’ın zaten ChatGPT için tartışmacı bir rakip geliştirmiş olabileceğini ortaya koydu. Ayrıca bu potansiyel rakip Google’ın arama motorunun yerini alabilir.

Dünyanın ilk yapay zeka arama motoru olabilir

CNBC’den alınan bilgilere göreGoogle yetkilileri “kırmızı kod” geliştirmeye başladı Atlas Şirketin çalışanlarına projelerini test etmeleri için bilgi verdi. CNBC’nin incelediği resmi belgelere ve kaynaklarından aldığı bilgilere göre Atlas, aslında ChatGPT’ye çok benzeyen bir yapay zeka modeli. Ancak bu modeli başka bir uygulama olarak kullanmak yerine doğrudan kullanılabilir. Google’ı yeni nesil arama motoru olarak kullanmakplanlandı.

Belgelerde adı ” Çırak Ozan”adlı bu yeni arama motoru hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da proje şimdiden geliştirildi. LaMDA yapay zeka modelini kullanacak.ve ChatGPT.

Google mühendisleri şu anda bu yapay zeka modelini kendi bünyesinde test ediyor olsa da iddialara göre bu yeni ana sayfa, Google’ın önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleştirmesi beklenen bir sunumuyla tüm dünyaya duyurulacak. Yapay zekanın kapalı beta testleri kademeli olarak başlayacak.

Tabii bu noktada Google, Atlas projesine geçmek için acele etmek istemedi ve şirket, bugün de bu yapay zekayı kullanıyor. Google arama motoru kadar dengeli çalışana kadar kullanıcılara sunmak istemiyor.iddia ediliyor.

kesap-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu